Kuidas hoolitseda puitmööbli eest

Mõjuval põhjusel on puit mööblina alati olemas. Hooldus on eri tüüpi puidu puhul üldiselt sarnane, kuid erinevad viimistlusviisid vajavad erinevat lähenemist. Peaaegu kõigil puidust valmistatud mööblitel on lakk või peits. Mõlemad kaitsevad puitu, kuid nende välimus on erinev. Peits imbub puitu (ja kipub olema matt), lakid moodustavad puidu peal kõva kihi (ja on sagedamini läikivad või siidised). Puidu värvus kipub aja jooksul loomulikult muutuma ja kiireneb tänu kokkupuutele elementidega, ehkki jällegi mõjutab seda viimistlusviis (lakitud pind kipub vähem värvi muutma).

puitmööbli eest hoolitsemine

Puitmööbli kahjustuste kõige levinumad põhjused:

  • Abrasiivsete puhastusvahendite või abrasiivseid aineid, ammoniaaki, pleegitajat, piiritust või muid agressiivseid kemikaale sisaldavate ainete sobimatu kasutamise tõttu kahjustatud pinnad.
  • Väga kuumade esemete või vedelike põhjustatud põletused – vaipade kasutamine aitab seda vältida.
  • Liigsest päikesevalgusest põhjustatud pleegitamine ja deformeerumine.
  • Temperatuuri olulistest muutustest põhjustatud väändumine ja lõhenemine (tavaliselt on parim temperatuur vahemikus 10–25 ° C).
  • Liigse niiskuse või niiskuse muutuste põhjustatud väändumine ja lõhenemine.
  • Õues kasutatavad lauad, mis pole õues kasutamiseks ette nähtud.

Puitmööbli hooldus ja puhastamine

Puidust lauaplaadid millel on lakk, tuleb puhastada tootega mis ei kahjusta lakki – iga toode, mis sisaldab ammoniaaki, võib olla kahjulik. Lakitud pindade puhastamiseks kasuta mittesöövitavaid vahendeid. Kui teil on kahtlusi, kasutage sooja vett ja vedelat pesuainet või seepi.

Peitsitud puitmööbli hooldus

Peitsitud pinnad vajavad regulaarselt uuesti pealekandmist – kui regulaarselt sõltub sellest, kui palju seda on kasutatud ja kui sageli seda on puhastatud/pühitud. Kui puitpind tuhmub, kanna peits uuesti peale. Kui peitsitud pinnal on jälgi ja kriimustusi, kasuta nende eemaldamiseks peent liivapaberit ja seejärel kanna peits uuesti peale, et taastada esialgne viimistlus. Juhtivate peitsi kaubamärkide hulka kuuluvad Rustins ja Liberon. Populaarsete peitside koostisainete sisse kuuluvad linaseemneõli ja Taani õli.

Puitmööbli hooldus lakiga

Lakk annab tugeva kaitsekihi, mis võib kesta aastaid. Tavaliselt vajab see puhastamist tavalise mööblilakiga, mis maskeerib pinnapealset kriimustamist. Kuid kui lakk lõhestatakse, võib seda olla keeruline parandada. Puitude puhul, mis ei tungi läbi laki kuid võivad olla inetud, lihvige pinda kergelt peene liivapaberiga ja kasutage siis pinna mööblilakki läikimalöömiseks. Kui laki all olev puit on kahjustatud või muutunud värviga, võib-olla lihtsalt kokkupuutel õhuga, on mõnikord ainus võimalus kogu pind lihvida. See on mahukas tööprotsess, mille järel tuleb paigaldada uuesti originaalile sarnane viimistlus. See võib olla kallim kui pealispinna vahetamine.

Välistingimustes kasutamiseks ette nähtud puidu hooldus

Puidust välimööbel kipub muutuma hõbehalli värviks, kui see on piisavalt kaua erinevate ilmastikunähtuste käes olnud. Regulaarne õlitamine säilitab selle välimuse ja kaitseb pinda ka kuivamise, lagunemise ja plekkide eest. Ilmastikust puutumatu puidu väljanägemise säilitamiseks on vaja väga regulaarset õlitamist ja tõenäoliselt ka küürimist – isegi siis kipub puit tumenema. Soovituslik on mööblit õlitada vähemalt iga kuue kuu tagant patendeeritud tiikõli abil, näiteks Ronseal, Osmo või Liberon (järgides toote juhiseid).Kui pind muutub karedaks, saab seda peene liivapaberiga lihvida, seejärel uuesti õlitada.

Puitpindade laastude ja sügavate kriimustuste parandamine

Puitpindade sügavad laastud ja kriimustused on tavaliselt soovimatud ja võivad eriti ilmneda, kui need paljastavad teist värvi tuuma.Spetsiifilised tooted võivad täita laaste ja kriimustusi. Erinevad värvid võimaldavad pinna värvi sobitada. Juhtivate toodete hulka kuuluvad Manni või Liberoni vahaparanduspulgad. Tootjate juhiste järgimine on eriti oluline.

Posted in Muu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *